ریویو پدیا

قهرمان در لباس شیطان | عناوینی که در آن شما در نقش شیطان بازی می‌کنید


حضور شیاطین در دنیای بازی‌های ویدئویی، همیشه حضور پررنگی بوده است و بسیاری از مواقع، در حال سلاخی شیاطین بوده‌ایم یا با برخی از مرموزترین آن‌ها دوست شده‌ایم. اما چند بار پیش آمده است که در نقش یک شیطان به بازی بپردازید؟ در ادامه می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم و ۱۴ بازی که به شما اجازه‌ی بازی در نقش یک شیطان را می‌دهند، را بررسی کنیم.

جکی استاکادو از The Darkness

جکی استاکادو در نگاه اول، یک گانگستر بسیار عادی است. اما این حالت تا زمانی ادامه دارد که او توسط The Darkness، یک اهریمن باستانی که هرج و مرج به پا می‌کند، تسخیر نشده باشد. The Darkness برای نسل‌های متوالی، خانواده‌ی جکی را تسخیر کرده است و جکی هم برای کنترل بر سر بدن خود، با او می‌جنگد. البته هر چند The Darkness در بازی به عنوان یک شیطان شناخته می‌شود، اما در کامیک‌های The Darkness می‌فهمیم که او در واقع ترکیبی از شرارت و هرج و مرج است.

دانته و نرو از Devil May Cry 

دانته و نرو بدون شک دو تن از نمادین‌ترین اهریمن‌های دنیای بازی‌های ویدئویی هستند

چگونه می‌توان از شیاطین در بازی‌های ویدئویی سخن گرفت و حرفی از دانته‌ی Devil May Cry به میان نیاورد. دانته یک انسان/اهریمن است که نه تنها با موتور شیاطین دیگر را تکه تکه می‌کند، بلکه می‌توانید به یک حالت شیطانی بسیار قوی هم در آید. در طرف دیگر نرو را داریم که بیشتر ترجیح می‌دهد از وسایلی مانند Devil Breaker و Blue Rose برای مبارزه با شیاطین استفاده کند. البته وی هم یکی از شخصیت‌هایی بود که در Devil May Cry 5 با او آشنا شدیم، اما او داستان کاملا متفاوتی دارد.

Pathfinder: Kingmaker

نقش‌آفرینی کلاسیک Pathfinder: Kingmaker، راه‌های زیادی باری شخصی‌سازی کاراکتر به شما می‌دهد. ساحره‌ها هم یکی از کلاس‌هایی هستند که می‌توانند اصل و نسب متفاوتی داشته باشند. دوست دارید از قدرت‌هایی که به واسطه‌ی هم‌پیمانی با یک اهریمن به وجود آمده‌اند استفاده کنید؟ انتخاب با شماست. می‌تواند از دودمان اهریمنی خانواده‌ی خود در جهت به دست آوردن توانایی‌ها و ارتقا استفاده کنید. همچنین اینکه چقدر در بازی شریرانه عمل خواهید کرد، کاملا وابسته به خود شماست.

لاهارال از Disgaea: Hour of Darkness

حماسه‌ی Disgaea از این بازی آغاز شد. بازی‌بازان باید در نقش لاهارال، یک شاهزاده‌ی اهریمنی که باید پادشاه دنیای NetherWorld شود به بازی می‌پرداختند. او در این بازی توسط یک شیطان به نام اتنا و فرشته‌ای به نام فلون همراهی می‌شد و گیم‌پلی بازی شبیه اکثر نقش‌آفرینی‌ها با مبارزات نوبتی بود. همچنین این بازی عادت داشت تا دیوار چهارم را بشکند و مستقیم با مخاطب صحبت کند. مثلا باس میانی بازی با نام Mid-Boss خطاب می‌شد.

Shin Megami Tensei: Nocturne

سری Shin Megami Tensei از زمان خلق شاخه‌های بسیاری خلق کرده است که بسیاری به فرنچایزهای محبوبی تبدیل شده‌اند. از Persona تا Digital Devil Saga گرفته تا Tokyo Mirrage Sessions #FE. با این وجود، این Shin Megami Tensei: Nocturne بود که فرنچایز را وارد نسل مدرن کنسول‌ها کرد. در این بازی شما نقش یک نیمه-اهریمن را داشتید که در یک توکیوی آخرالزمانی، به دنبال دوستی با اهریمن‌های دیگر بود. استیل گرافیکی خاص Shin Megami Tensei: Nocturne، این بازی را تبدیل به ستون فقرات نقش‌آفرینی‌های آینده‌ی اتلس (Atlus) کرد.

فایربرند از Demon’s Crest

فایربرند قدیمی‌ترین عنوان این فهرست است که به شما توانایی بازی در قالب یک اهریمن را می‌دهد

فایربرند، اهریمنی که اصالتا از سری Ghosts n Goblins است، در Demon’s Crest فرصت این را پیدا کرد تا به عنوان شخصیت اصلی بدرخشد. این بازی که برای کنسول کلاسیک SNES نینتندو منتشر شده است، شما را در نقش این اهریمن قرار می‌دهد و باید در آن برای رسیدن به قدرت برتر، با جمعی از شیاطین بجنگید. به زبان ساده، این بازی Avengers: Infinity War است که در آن فایربرند جایگزین ثانوس شده است. نفس آتشین و پنجه‌های تیز فایربرند در کنار قابلیت‌های ویژه‌ی او، گیم‌پلی این بازی را برای دوران SNES بسیار متنوع و خاص کرده بود.

Tales of Maj’Eyal: Ashes of Urh’Rok

درست همانند Pathfinder: Kingmaker، در این نقش‌آفرینی کلاسیک هم می‌توانید به عنوان یک کلاس شیطانی به بازی بپردازید. البته این اتفاق به لطف بسته الحاقی Ashes of Urh’Rok میسر است. این بسته الحاقی، کلاس Doombringer را به Tales of Maj’Eyal اضافه می‌کند که قابلیت‌های تازه‌ای دارد و تنوع خوبی به گیم‌پلی می‌بخشد. همچنین نژاد جدیدی به نام Doomelves هم از طریق این بسته الحاقی به بازی اضافه شدند که همان طور که از نامشان پیداست، ترکیبی از الف‌ها و اهریمن‌ها هستند.

سوکی از Onimusha: Dawn of Dreams

سوکی جوان‌تری عضو از خانواده است که از قدرت Oni استفاده می‌کند. با این وجود، شکل اهریمنی این شخصیت در نیمه‌ی دوم بازی رونمایی می‌شود. سوکی همچنین مجهز به دو شمشیر است که برای سلاخی شیاطین بخت برگشته بسیار مناسب هستند. از کپکام (Capcom) می‌خواهیم تا هر چه سریع‌تر نسخه‌ی بعدی سری Onimusha را عرضه کند.

یوری هیوگا از Shadow Hearts: Covenant

یوری هیوگا، پروتاگونیست Shadow Hearts: Covenant، در اصل انسان است. اما قابلیت ویژه‌ای به او این توانایی را می‌دهد که روح خود را با موجودات مختلف پیوند بزند و قدرت‌های متفاوتی کسب کند. این موجودات می‌توانند هر چیزی بشاند و اهریمن‌ها هم از این قائده مستثنی نیستند. شما در این بازی نقش‌آفرینی که برروی پلی‌استیشن ۲ منتشر شد، روح خود را با آمون، شیطانی مخرب، پیوند می‌زدید و قدرت‌های ویژه‌ای کسب می‌کردید.

زتا از Makai Kingdom

پس از موفقیت عظیم Disgaea، نیپون ایشی سافتور (Nippon Ichi Software)، توسعه‌دهنده‌ی آن بازی، رو به ساخت عناوین نقش‌آفرینی با سیستم مبارزات نوبتی متعددی آورد. Makai Kingdom: Chronicles of the Sacred Tome یکی از این بازی‌ها است که شما را در نقش زتا، یک اهریمن بسیار قدرتمند، قرار می‌دهد که به دنبال جذب سایر اهریمن‌ها برای نجات NetherWorld است. زتا پس از Makai Kingdom در عناوین دیگر سری Disgaea به عنوان شخصیت فرعی ظاهر شد.

شکارچی شیطان از World of Warcraft: Legion

شکارچی‌های شیطان در World of Warcraft، خود شیاطینی هستند که به شکار سایر اهریمن‌ها می‌پردازند. البته این توضیح بسیار کوتاهی برای آن‌ها هست. به زبان ساده، ما فکر می‌کنیم که شکارچی‌های شیطان افرادی هستند که از انرژی Fel جهت کسب قدرت‌های فرا-انسانی، مانند سرعت بسیار زیاد، استفاده می‌کنند. در واقع آن‌ها با استفاده از تاریکی با تاریکی می‌جنگند. همین امر هم باعث می‌شود که توسط سایر نژادها طرد شوند.

باراکا از Mortal Kombat

احتمالا از دیدن باراکا در این فهرست متعجب شده‌اید، اما نژاد او ترکیبی از افراد سرگردان در Outworld و شیاطین Netherrealm است. البته این‌ها همه قبل از توضیحات اضافه‌ای بود که در Mortal Kombat 9 در مورد این شخصیت داده شد. البته نژاد تارکاتان هنوز هم توانایی‌های زیادی در مبارزه دارند و ترکیب این توانایی‌ها با تیغه‌ها و دندان‌های تیز آن‌ها، یک گونه‌ی خطرناک را به وجود می‌آورد.

جین کازاما از Tekken

جین کازاما معمولا آدم سرراستی است، اما بعضی وقت‌ها به فکر نقشه‌کشی برای تصاحب جهان می‌افتد. البته همه‌ی این‌ها جهت مبارزه با یک اهریمن باستانی و درمان کردن ژن شیطانی خودش است. ژنی که او را تبدیل به Devil Jin، نسخه‌ی شیطانی جین، می‌کند. در این حالت او صاحب بال‌هایی سیاه، دو شاخ و پنجه‌های بزرگی می‌شود. برخی معتقدند که او یک اهریمن نیست، اما اگر کسی مانند یک اهریمن پرواز می‌کند، مانند یک اهریمن حمله می‌کند و مانند یک اهریمن لیزر شلیک می‌کند، پس در فهرست ما هم یک اهریمن حساب می‌شود.

کیج از Street Fighter 5: Arcade Edition

احتمالا با نسخه‌ی شیطانی ریو از سری Street Fighter آشنایی دارید. این اتفاق زمانی می‌افتد که ساتسوی موفق می‌شود یکی از مبارزان افسانه‌ای Street Fighter به نام ریو را شکست دهد. حال پس از بازگشت ریو، شخصیت ریوی شیطانی از او جدا می‌شود و تبدیل به موجودیت واحدی به نام کیج می‌شود. ظاهر کیج از افسانه‌های فولکلور ژاپنی الهام گرفته شده است.

این فهرست ما از چهارده عنوانی بود که به شما اجازه‌ی بازی در نقش یک اهریمن را می‌دادند. نظر شما در مورد این فهرست چیست؟ بازی در غالب کدام یک از این شخصیت‌ها برای شما جذاب‌تر بود؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.