ریویو پدیا

مقایسه wordpress و squarespace

در دنیای طراحی سایت معمولا همه با wordpress و squarespace اشنایی دارند و ما الان قصد داریم این دو رو با هم مقایسه کنیم
این دو تفاوت های بسیاری با هم دارند بطوری که از squarespace به عنوان راهکاری برای هاستینگ وب سایت ها روی سرور هاشون یاد میشه و از طرفی woedpress یک سیستم مدیریت محتواست و می توان از ان بر روی سرور ها خود wordpress و یا سایر وب هاستینگ ها استفاده کرد.
اما شاید با خودتون بگین که مقایسه این دو اصلا درست نیست و این دو کاملا متفاوت اند اما در ادامه مطلب متوجه اهمیت این مقایسه میشید.
قابلیت سفارشی سازی :
برای راه اندازی یک وب سایت در حالت کلی شاید هردو ابزار مناسبی باشند اما اگر بخواهید ئب سایت را به دلخواه خود سفارشی سازی کرده و علاوه بر ظاهر قابلیت های متنوعی هم به ان اضافه کنید wordpress انتخاب درستی خواهد بود .
برای wordpress چند هزار قالب اماده بصورت رایگان و بولی وجود دارد که هرکدام یک وب سایت با ظاهر متفاوت را در اختیار شما قرار می دهند و بعد از نصب نیز می توانید در صورت اشنایی با html و css به کد های وب سایت دست برده و ان را به دلخواه خود تغیر دهید.
wordpress themes :
برای wprdpress چند ده هزار تم مختلف وجود دارد که با نصب هر کدام ویزگی و قابلیت جدیدی به وب سایت افزوده می شود و این به معنی اینست که ظاهر وب سایت براحتی قابل تغبر بوده و در هر زمانی می توان تنها با چند کلیک امکاناتی تازه به ان اضافه کرد .
سفارشی سازی در squarespace اصلا این چنین نیست و تنها می توان از بین گزینه های ارایه شده یک قالب انتخاب کرد . ازادی چندانی وجود ندارد و تنها می توان تغیراتی همچون عوض کردن رنگ و فونت و دیگر موارد سطحی را اعمال کرد.
در squarespace نمی توان بطور کامل به کد های html وب سایت دست برد و یا بوسیله دست کاری کد های css تا سرحد مرگ ظاهر سایت را زیر و رو کرد . نیز نمی توان با افرودن کد های js قابلیت های جدید به وب سایت اضافه کرد.
همچنین امکان افزودن بلاگین برای افزایش سرعت و کارایی وب سایت و بهبود seo ان وجود ندارد اما یک نسخه مخصوص توسعه دهنده برای وجود دارد اما کار کردن با ان سخت تر از چیزی است که تصور می کنید .
هدف از توسعه squarespace اسودگی در استفاده از ان بود شاید به همین دلیل نیز نمی توان چندان درونس دست برد و تغیراتی اعمال کرد. حین استفاده از ان در کمتر از چند دقیقه می توان یک وب سایت شکیل با قابلیت های مناسب در اختیار داشت .
شاید با توجه به ازدیاد قالب های wordpress و راحتی در دانلود و نصب انها این cms مناسب تری بنظر برسد اما رفع مشکلات theme های خریدی شده و یا رایگان جز بر جستوجوترین عبارت های گوگل اند یعنی افراد حین تعویض قالب ها با مشکلات زیادی روبرو می شوند و از طرفی هیچ تضمینی وجود ندارد که یک قالب با وب سایت شما همخوانی داشته باشد و از طرفی برخی قالب ها دارای باگ هستند لذا رفع باگ انها زمان بر است .
wordpress قدرتمند ترین سیستم مدیریت محتوای متن باز برای طراحی سایت است اما همین موصوع سبب می شود کار کردن با ان دشوار باشد لااقل برای افرادی که با فنون طراحی سایت اشنا نیستند .
بهر حال انتخاب با خودتونه اما من squarespace ترجیح میدم.