ریویو پدیا

Trustjacking چیست ؟ و چگونه این آسیب‎پذیری جدید iOS باعث هک شدن از راه دور می‎شود؟

آیا شما آیفون خود را برای شارژ سریع به لپ تاپ شخص دیگری وصل می‎کنید؟ اگر جواب بله است، این امکان وجود دارد که  شما در معرض خطر trustjacking باشید به طوریکه  دستگاه شما را می‎توان از راه دور هک کرد.

Trustjacking چگونه کار می‎کند؟

هنگامی که کاربران آیفون خود را به پورت یواس بی رایانه شخص دیگری وصل می‎کنند، iOS از آنها می‎پرسد که آیا کامپیوتر قابل اعتماد است یا خیر. همچنین اطلاع می دهد که این رایانه به داده ها اجازه دسترسی خواهد داشت.

پس از اعطای مجوز، کاربر به رایانه اجازه می‎دهد تا به دستگاه iOS از طریق قابلیت Wi-Fi Sync آیتونز ارتباط برقرار کند. در حالی که این ویژگی بسیار مفید است اما محققان سایمنتک می‎گویند که تلفن شما را در معرض خطر کامپیوتری که اعتمادسازی شده قرار می دهد.

این رایانه را می‎توان برای دسترسی به عکس‎ها، پیام‎ها، هر گونه اطلاعات حساس، اضافه کردن برنامه‎های مخرب و حتی انجام وظایف اجرایی بدون اجازه گرفتن از صاحب آیفون استفاده کرد. بدین رو از آن به نام ” trustjacking” یاد می شود.

شایان توجه است که راه اندازی اولیه نیاز به اتصال دستگاه از طریق کابل USB به صورت فیزیکی دارد، حتی پس از قطع دستگاه می توان بدون اطلاع رسانی به صاحب آیفون، محتویات آن را مشاهده نمود.

پس چگونه می‎توان از Trustjacking جلوگیری کرد؟

همانطور که هیچ راهی برای غیر فعال کردن یک لپ تاپ بعد از دسترسی وجود ندارد، شما باید دسترسی به تمام لپ تاپ های مجاز را لغو کنید. به تنظیمات بروید، روی General ضربه بزنید و Reset را پیدا کنید. گزینه Reset Location & Privacy را انتخاب کرده و کد گذرواژه خود را وارد نموده تا همه دستگاه ها به یک باره غیر مجاز شوند.